Έκανε πάρτυ απέναντι στον ΠΑΟΚ με 89-37

Ένα βήμα πριν την κατάκτηση του 4ου συνεχόμενου αήττητου νταμπλ βρίσκεται ο Ολυμπιακός, με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν άνετα του ΠΑΟΚ με σκορ 89-37 στον πρώτο τελικό στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας, να κάνουν το 3-0 στη σειρά και να χρειάζονται μία ακόμα νίκη για την κούπα του πρωταθλητή Ελλάδας.

Ο Θρύλος δεν αντιμετώπισε αντίσταση από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, τελειώνοντας το παιχνίδι ουσιαστικά από τα πρώτα λεπτά.

Ο Ολυμπιακός την Τετάρτη 8 Μαΐου, στις 18:00, φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας και με τον κόσμο στο πλευρό του θα αγωνιστεί για να κατακτήσει το 4ο συνεχόμενο  νταμπλ του.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε το 112ο σερί ροζ φύλλο αγώνα της και παραμένει αήττητη σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Πρώτη σκόρερ του Θρύλου η Τζέσικα Τόμας με 13 πόντους, με την Λικέντρα Τζόνσον να την ακολουθεί με 12.

ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ

Με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον στο παρκέ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 7-0 στις πρώτες επιθέσεις της αναμέτρησης. Η Τζόνσον με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 10-2 και η Τόμας έδωσε διαφορά 10 πόντων στην ομάδα του Πειραιά.

Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν σε αυτόν τον ρυθμό και η Σταμάτη με τρίποντο έκανε το 18-6, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με τον Ολυμπιακό να έχει ήδη μία διαφορά 14 πόντων (22-8) μετά από δύο σερί δίποντα της Τίβκιτς.

Οι Νικολοπούλου και Σωτηρίου πραγματοποίησαν το 26-8, με τον Θρύλο να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Η Σταμολάμπρου αρχικά και η Τζόνσον στη συνέχεια προσέφεραν σκορ και η Σωτηρίου έδωσε απόσταση 20 πόντων για τις δύο ομάδες στο 15λεπτο (32-12).

Μετά από πολύ όμορφη συνεργασία η Αυτζή σκόραρε για το 37-12, με τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας να μην βρίσκουν καμία αντίσταση. Έτσι έτρεξαν ένα 7-2 επιμέρους σκορ και οδηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με το υπέρ τους 44-14.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ Η ΚΟΥΠΑ!

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε ο Θρύλος και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με την Τόμας να εκτελεί από τα πέντε μέτρα το σκορ έφτασε στο 51-19, με την Παυλοπούλου αργότερα να πετυχαίνει τα τρίποντο για το 56-23 (5:30 για το τέλος της περιόδου). Οι πόντοι των Τόμας και Τίκβιτς διαμόρφωσαν το 60-23, με την Σταμάτη να ευστοχεί από τα 6,75μ για το +40 (63-23) του Θρύλου. Οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν λόγο να σταματήσουν, η Νικολοπούλου έστειλε το ματς στους 44 πόντους και η Τίκβιτς πρόσθεσε ένα ακόμα δίποντο για  το 69-23.

Οι δύο ομάδες πέρασαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 71-23, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα μικρό σερί στα πρώτα λεπτά. Η Νικολοπούλου και η Σπυριδοπούλου διαμόρφωσαν το 78-32, με την δεύτερη να πετυχαίνει και το τρίποντο για το +49 (81-32) των γηπεδούχων.

Η Σταμολάμπρου με νέο σουτ από τα 6,75μ έστειλε την απόσταση στους 50 πόντους (84-34), με τον Ολυμπιακό να κατακτάει μία εύκολη νίκη επί του ΠΑΟΚ και να χρειάζεται ένα ροζ φύλλο αγώνα για το τέταρτο σερί νταμπλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 44-14, 71-23, 89-37

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 13 (4/8 δίπ., 7 ρίμπ., 6 ασ.), Σταμάτη 11 (3/5 τρ., 4 ρίμπ.), Αυτζή 5 (1/2 τρ., 3 ριμπ.), Σπυριδοπούλου 10 (2/3 τρ., 2/4 δίπ., 7 ρίμπ.), Παυλοπούλου 5, Νικολοπούλου 8 (3/5 δίπ.), Σωτηρίου 4 (8 ρίμπ.), Τίβκιτς 9 (4/7 δίπ.),  Λίτση 2, Τζόνσον 12 (5/9 δίπ., 10 ρίμπ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 10 (2/4 τρίπ.).

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Πολυμένη 1, Λύμουρα 2, Κωτούλα 6, Λέξα 3 (1), Κριμίλη 3 (1), Ταρπάγκου 4, Καρακούλα 10, Μιχαϊλίδου Ελ. 6 (2), Τζέλου, Μιχαϊλίδου Καλ. 2, Κατσαμούρη