Κατέρρευσε μετά την αποβολή και ήρθε η ήττα!

Ο Ολυμπιακός παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 3-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα 45λεπτο που δεν είχε πολλές φάσεις καθώς η πρώτη σημειώθηκε στο 25' όταν ο Γκερέρο με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο φίπλα από το δοκάρι του Ερυθρού Αστέρα. Ο ίδιος παίκτης λίγα λεπτά αργότερα με κεφαλιά απείλησε ξανά όμως δεν βρήκε και πάλι στόχο. Ό,τι δεν έκανε ο Γκερέρο όμως το έκανε ο Σεμέδο καθώς μετά από σέντρα του Μασούρα έκανε κεφαλιά και ο τερματοφύλακας των Σέρβων κάνοντας κακό υπολογισμό της μπάλας δέχτηκε το γκολ, με τον Θρύλο έτσι να προηγείται με 0-1 που έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε καλύτερα στο ματς και μάλιστα στο 57' ο Μπενζιά δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας τον Ολυμπιακό με δέκα παίκτες. Ο Πέδρο Μαρτίνς βλέποντας αυτή την εικόνα πέρασε τον Ποντένσε στη θέση του Λοβέρα όμως ο Ερυθρός Αστέρας καυόρθωσε λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 63' να ισοφαρίσει με τον Βούλιτς και έτσι να βαρύνει ακόμα περισσότερο με άγχος τα πόδια των παικτών του Ολυμπιακού. Ο Ερυθρός Αστέρας πίεζε όμως η μεγαλύτερη φάση ήταν στο 86' με τον Μεριά όταν σχεδόν μόνος του δεμ κατάφερε να σκοράρει εντός μικρής περιοχής και στην αμέσως επόμενη φάση ο Ερυθρός Αστέρας με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ έκανε το 2-1 γυρίζοντας τούμπα το ματς! Σαν να μην έφτανε αυτό ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε και πάλι μετά από κόρνερ γκολ όταν με νέα κεφαλιά γράφτηκε στο 90' το 3ο γκολ και έτσι ήρθε το τελικό 3-1