Γλέντι απέναντι στον ΠAOK και 1-0

Με τον συγκλονιστικό κόσμο του στο πλευρό του, ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη από τις τρεις νίκες που απαιτούνται για να στεφθεί πρωταθλητής, επικρατώντας με 3-0 σετ (25-22, 25-22, 25-21) του ΠΑΟΚ, στον πρώτο τελικό των πλέι οφ, που διεξήχθη στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι Πειραιώτες, απέκτησαν με αυτή τη νίκη το προβάδισμα στη σειρά των τελικών, η οποία θα συνεχιστεί την ερχόμενη Δευτέρα (6/5, 18:00), στη Θεσσαλονίκη. Οι «ερυθρόλευκοι», μπήκαν από την αρχή δυναμικά στην αναμέτρηση και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητας τους, αντιδρώντας σε συγκέντρωση στα κρίσιμα του αγώνα, φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Αποφασιστικά το 1-0

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δυο ομάδες συμβάδισαν στους πρώτους πόντους της αναμέτρησης με διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 6-6. Κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Ράουβερντινκ και μπλοκ του Ανδρεάδη στη συνέχεια, έδωσαν προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 8-6. Νέα ισοπαλία στο πρώτο σετ με 9-9. Ο Πετρέας με δυνατό σερβίς δυσκολεύει την άμυνα των φιλοξενούμενων και ο Ανδρεάδης, πάνω στο φιλέ, δίνει «αέρα» τριών πόντων στους «ερυθρόλευκους», με 17-14. Άσσος του Ράουβερντινκ διαμορφώνει το 20-16, για τον Ολυμπιακό, που κυριαρχούσε στο πρώτο σετ. Ο Αλεξίεφ κάρφωσε για το 23-21 και ο Ράουβερντινκ τελείωσε το σετ, καρφώνοντας για το 25-22.

Με τον κόσμο του το 2-0

Νευρικό το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, έδωσε το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί με 4-1, αλλά η αντίδραση των Πειραιωτών ήταν άμεση. Ισοφάρισαν αρχικά σε 5-5 και μετά από διαδοχικές ισοπαλίες, προηγήθηκαν με  9-8, μετά από λάθος του ΠΑΟΚ. Συν δυο για τους «ερυθρόλευκους» από τον Ανδρεάδη, που νίκησε για ακόμα μια φορά τους αντιπάλους του πάνω στο φιλέ και διαμόρφωσε το 12-10. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε τον έλεγχο του σετ, φτάνοντας στο 16-12 και το 20-17, με τον κόσμο του να μην σταματάει στιγμή να τραγουδάει. Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, με αποφασιστικότητα, διατήρησαν το προβάδισμα με το δεύτερο σετ να ολοκληρώνεται με 25-22.

Πρώτο βήμα

Στο τρίτο σετ ο Θρύλος, συνέχισε δυναμικά και με σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 5-3. Διατηρώντας την απόλυτη κυριαρχία διεύρυνε το προβάδισμα στο 15-11. Το σετ ήρθε στα ίσα στο 20-20, με τον Ολυμπιακό να αντιδράει σωστά και να προηγείται εκ νέου με 24-21. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, ο Σμιτ με άσσο δίνει το σετ με 25-21, στους «ερυθρόλευκους». Με τον συγκλονιστικό κόσμο στο πλευρό του, που δεν σταμάτησε στιγμή να τραγουδάει και να του δίνει ώθηση, ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ, κάνοντας το πρώτο αποφασιστικό βήμα, για την διατήρηση των κεκτημένων, στο πρωτάθλημα της Volleyleague.

Tα σετ: 3-0 σε 1:25, 25-22 (28'), 25-22 (28'), 25-21 (29')
Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-22
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-19, 25-22
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 25-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 5 (5/6 επ.), Ανδρεάδης 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 16 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (2 άσσοι), Αλεξίεφ 8 (7/16 επ., 1 άσσος, 21% υπ., 8% αρ.), Ράουβερντικ 13 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 25% υπ., 19% αρ.), Στεφάνου -λ (64% υπ., 36% αρ.) / Δαρίδης -λ, Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 3 (3/5 επ.), Στιβαχτής,

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 17 (14/22 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μουαγκουτούτια 11 (11/21 επ., 62% υπ., 46% αρ.), Φιλίποφ, Τακουρίδης 7 (7/9 επ.),  Κλάπβαϊκ 10 (10/28 επ.), Μπούτος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (1/7 επ., 2 άσσοι, 32% υπ., 21% αρ.), Εφραιμίδης -λ (65% υπ., 60% αρ.) / Κωνσταντινίδης -λ, Τερζής, Γάτσης,

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Μια πολύ σημαντική νίκη, μετά από τους τραυματισμούς που αντιμετωπίσαμε, τις τελευταίες εβδομάδες. Φτάσαμε σήμερα να κάνουμε μια πολύ καλή εμφάνιση, έχοντας δίπλα μας τον κόσμο που ήταν συγκλονιστικός και μας έδωσε τεράστια ώθηση. Η σειρά είναι μεγάλη. Σήμερα κάναμε το πρώτο βήμα και θα συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό».

Ο Γερούν Ράουβερντικ από την πλευρά του είπε: «Πήραμε την πρώτη νίκη και αυτό είναι όλο. Είμαι πολύ περήφανος για την ομάδα μου. Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι σήμερα. Διορθώσαμε τα λάθη μας και δείξαμε τεράστια ψυχή μέχρι το τέλος του αγώνα. Η σειρά είναι μεγάλη και πετύχαμε την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειαζόμαστε. Με το ίδιο πάθος και αποφασιστικότητα θα συνεχίσουμε και στα επόμενα παιχνίδια για να φτάσουμε στον στόχο μας».

Πηγή: olympiacossfp.gr