To εκπληκτικό σερί σταμάτησε στη Σύρο

Μετά από τη μεγάλη μάχη στον πρώτο ημιτελικό τουCEV Cup με αντίπαλο την παγκόσμια πρωταθλήτρια Τρεντίνο στο Ρέντη, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα της Volleyleague, μετά από το ασύλληπτο και ιστορικό ρεκόρ των 44ων διαδοχικών νικών, το οποίο διήρκησε 22 μήνες (663 ημέρες για την ακρίβεια) στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Οι πρωταθλητές αν και προηγήθηκαν με 2-0 στα σετ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διήρκησε 2,5 ώρες, ηττήθηκαν στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ (24-26, 24-26, 26-24, 25-22, 15-12), αλλά συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος, όντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και παραμένουν το φαβορί για την εξασφάλιση του απόλυτου πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ.  Στην αναμέτρηση με τον Φοίνικα Σύρου, ο κόουτς του Ολυμπιακού, ξεκούρασε τον Γκάβιν Σμιτ, ο οποίος αγωνίστηκε στα τελειώματα των σετ και τον Γερούν Ράουβερντινκ ο οποίος αντικατέστησε τον Κουμεντάκη στο 7-4 του τάι μπρέικ.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα
Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ και σταδιακά ανέβασε ρυθμούς, ισοφαρίζοντας μετά από ώρα στο 18-18. Μετά από επίθεση άουτ του Παπαδόπουλου οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 19-20 και έφτασαν με τον Κουμεντάκη στο 20-22. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 23-23 με τον Σμαραγδή να δίνει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 23-24. Στη νέα ισοφάριση από πλευράς Φοίνικα οι Πειραιώτες απάντησαν με 2-0 σερί και μετά από επίθεση άουτ των γηπεδούχων και επίθεση του Ζουπάνη διαμορφώθηκε το 24-26 για τον Θρύλο που προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Έφτασε στο 2-0
Το ξεκίνημα του 2ου σετ, ήταν πιο ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, σε όλη τη διάρκεια του. Ο Φοίνικας έφτασε στο 23-22 με τον Ολυμπιακό να απαντάει και να ανακτά το προβάδισμα για το 23-24. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε με τον ίδιο τρόπο όπως και στο 2ο σετ, οι δυο ομάδες πήγαν στο 24-24 και ο Ζουπάνης έγραψε και πάλι το 26-24 διαμορφώνοντας το 2-0 στα σετ για τον Ολυμπιακός.
Ισοφάρισε ο Φοίνικας
Η ίδια εικόνα αλλά με αντίστροφο αποτέλεσμα επικράτησε στο 3ο σετ, το οποίο πήρε ο Φοίνικας με 26-24 και μείωσε σε 2-1. Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φτάσει στο 3-1 δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν το σετ με 25-22 και να στείλουν το παιχνίδι στη «ρώσικη» ρουλέτα του τάι μπρέικ.

Κρίθηκε στο τάι μπρέικ…
Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε δυνατά και ακολουθούσε στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-4, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 8-6 και 9-7 αλλά στη συνέχεια έμεινε πίσω στο σκορ με 10-7 και 11-8. Ακολούθησε η μείωση του σκορ σε 13-11 με τον Πετρέα και σε 13-12 μετά από λάθος των γηπεδούχων. Η προσπάθεια ανατροπής ωστόσο δεν ολοκληρώθηκε αφού ο Φοίνικας έφτασε στο 15-12 και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.
Τα σετ:  3-2 σε 2.04 , 24-26 (26’), 24-26 (28’), 26-24 (25’) 25-22 (26’), 15-12 (19’)
1ο σετ: 8-7, 16-13, 19-21, 24-26
2ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 24-26
3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 26-24
4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-22
5ο σετ:  5-3, 10-7, 12-9, 15-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ):Ζουπάνι 15 (12/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (8/9 επ., 5 μπλοκ), Πετρέας 11 (6/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2/2 επ.), Αλεξίεφ 14 (13/25 επ., 1 άσσος, 33% υπ. - 17% άριστες), Κουμεντάκης 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 17% άριστες) / Στεφάνου (λ, 71% υπ. - 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Στιβαχτής, Σμιτ 4 (4/5 επ.), Ραούβερντινκ (40% υπ. - 20% άριστες).
Φοίνικας Σύρου (Παβλίσεβιτς): Φίλο 4 (1/8 επ., 2άσσοι, 1 μπλοκ), Εβάντρο 28 (21/33 επ., 3 άσσοι, 4μπλοκ, 38%υπ.-19%αρ.), Λέτσκοβ 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ),Βουλκίδης 11 (6/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καϊσλάσαλο29 (26/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (9/20 επ., 39%υπ.-29%αρ.), Βελούδης -λ(48%υπ.-29%αρ.), Κιόσης, Αχιλλεόπουλος -λ(27%υπ.-18%αρ.), Μήλης.