To σήκωσαν οι μάγκες πατώντας την AEK στον τελικό

H ομάδσ χάντμπολ του Ολυμπιακού κατέκτησε το κύπελλο Ελλαδας νικώντας άνετα την ΑΕΚ με 23-13!

Αναλυτικότερα από το olympiacossfp.gr:

Kυπελλούχος Ελλάδας για δεύτερη διαδοχική χρονιά αναδείχθηκε πανηγυρικά ο Θρύλος που διέλυσε με το ευρύ 23-13 την ΑΕΚ στον μεγάλο τελικό που διεξήχθη στην Πάτρα. Ενός τελικού που ξεκίνησε με δεκάλεπτη καθυστέρηση λόγω της υπεράριθμης παρουσίας των οπαδών της ΑΕΚ, γεγονός που αποτέλεσε καταστρατήγηση των μέτρων ασφαλείας που είχαν συμφωνηθεί. Οι Πειραιώτες ήταν το μεγάλο αφεντικό της αναμέτρησης, επιβεβαιώνοντας ότι είναι η καλύτερη ομάδα της Ελλάδας αφού μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο τον τελικό γεγονός που μαρτυρά και η επικράτηση με 10 γκολ διαφορά! Παράλληλα ο Θρύλος που κατέκτησε το 2ο Κύπελλο Ελλάδας έκανε το απόλυτο «3Χ3» σε κατακτήσεις τίτλων μετά το περσινό νταμπλ και βάζει πλώρη για τη κατάκτηση του δεύτερου διαδοχικού νταμπλ, έχοντας μπροστά του το πρωτάθλημα Ελλάδας.  Από κει και πέρα ο σημερινός τελικός δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική αφού ο Θρύλος έφτασε εμφατικά και εντυπωσιακά στην νίκη με 23-13, έχοντας από την αρχή μέχρι το φινάλε τον απόλυτο έλεγχο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ΑΕΚ να διεκδικήσει κάτι ουσιαστικό. Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ προσπάθησε να παραμείνει στο ματς εκμεταλλευόμενη ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις, ο Θρύλος απέδειξε με την απόδοσή του ποια είναι η διαφορά μεταξύ των δυο ομάδων.
Κυριαρχία και προβάδισμα στο ημίχρονο!
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με πέναλτι του Τζηρά στο πρώτο λεπτό, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στην επόμενη φάση με τον Παπαδιονυσίου και να προηγείται με την Γιάκομπσεν (3:50).  Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με δυο διαδοχικά γκολ από τον Αραπακόπουλο (4:50) και τον Τζηρά ανακτώντας το προβάδισμα με 3-2 στα 6:20. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι τη συμπλήρωση του 11ου λεπτού, όταν ισοφάρισε η ΑΕΚ σε 3-3 με τον Παπαδιονυσίου. Η  ισοπαλία κράτησε ελάχιστα αφού στην επόμενη φάση ο Τζηράς με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έβαλε ξανά το Θρύλου σε θέση οδηγού και με το τρίτο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το 4-3.  Ο ίδιος παίκτης στον αιφνιδιασμό έγραψε το 5-3  (12:38) και με το τέταρτο προσωπικό του τέρμα έδωσε για πρώτη φορά τον αέρα του +2 στους Πειραιώτες.  Με τη συμπλήρωση του 18ου λεπτού η ΑΕΚ μείωσε σε 5-4 με τον Ζαμπούνη αλλά ο Ολυμπιακός είχε ξανά την απάντηση και με δυο διαδοχικά τέρματα του Λιάπη (17:50) και του Τζηρά αύξησε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +3, φτάνοντας στο 7-4 στα 18:12! Ο Θρύλος στα λεπτά που ακολούθησαν διατήρησε τον έλεγχο και έλεγξε την κατάσταση λειτουργώντας εξαιρετικά στην άμυνα και με τον Κώστα Τσιλιμπάρη να επεμβαίνει σωτήρια σε αρκετές περιπτώσεις. Ο εξαιρετικός Δημήτρης Τζηράς στα 21:50, έφτασε τα έξι γκολ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 8-4. Η Ζαμπούνης μείωσε προσωρινά σε 8-5, αλλά ο Θρύλος απάντησε άμεσα ξανά και με τον Καραμπουρνιώτη διαμόρφωσε το 9-5 στα 23:00. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Γρηγόρη Σανίκη να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ αυξάνοντας στο +5 για πρώτη φορά το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα. Στην επόμενη φάση το σκορ μειώθηκε σε 10-6 με σκόρερ τον Ζαμπούνη (24:50) και στο 26:44 ο Παπαδιονυσίου πέτυχε το 10-7, αλλά ο Τζηράς με το 7ο προσωπικό του γκολ «έγραψε» το 11-7 στα 27:20. Με εξαιρετικό τέρμα ο Γρηγόρης Σανίκης ανέβασε ξανά το δείκτη του σκορ στο 12-7 (29:00) με τον Μπάγιος να πετυχαίνει το 12-8 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
«Ερυθρόλευκο» πάρτι και έπιασε Λιμάνι η κούπα!
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γιάκομπσεν να μειώνει με εύστοχο χτύπημα πέναλτι σε 12-9 αλλά ο Αραπακόπουλος σκόραρε άμεσα για το 13-9.  Με νέο πέναλτι του Γιάκομπσεν η ΑΕΚ μείωσε σε 13-10 όμως ξανά ο Ολυμπιακός είχε την άμεση απάντηση και με τον Λέμος επανέφερε τη διαφορά στο +4 για το 14-10 (35:52). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε με τον Μυλωνά να μειώνει σε 14-11 (36:00) και τον Τζηρά να γράφει στην επόμενη φάση το 15-11 (37:00), φτάνοντας στα 8 προσωπικά τέρματα.  Μετά από εξαιρετικό τέρμα του Ρέινα ο Θρύλος αύξησε ξανά το προβάδισμά του στο +5, για το 16-11 (38:49) σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το 43:05. Τότε ο Δημήτρης Τζηράς εκτόξευσε τη διαφορά στο +6 διαμορφώνοντας το 17-11! Στα 44:37, ο αγώνας διακόπηκε για ορισμένα λεπτά λόγω έντασης και ρίψης υγρών αντικειμένων από την κερκίδα της τυπικά φιλοξενούμενης ομάδας. Στην επανέναρξη και αφού καθαρίστηκε ο αγωνιστικός χώρος, ο Γιάκομπσεν μείωσε με πέναλτι σε 17-12 και ο Ζαμπούνης σε 17-13 στα 48:00. Η απάντηση του Θρύλου ήρθε με γκολ του Άγγελου Τσίλη ο οποίος στον αιφνιδιασμό πέτυχε το 18-13 (50:00) και ακολούθησε το γκολ του Ρέινα για το 19-13 (52:00). Το «ερυθρόλευκο» 3-0 σερί συνεχίστηκε με τον Τσίλη να πετυχαίνει το 20-13 σε νέα αντεπίθεση, μέσα σε αποθέωση και τον Θρύλο να αγκαλιάζει ουσιαστικά το κύπελλο! Στα λεπτά που ακολούθησαν το «πάρτι» συνεχίστηκε με τον Ολυμπιακό να σκοράρει άλλες τρεις φορές με Σανίκη, Τζηρά, Λέμος και να φτάνει στο 23-13 με το οποίο κατέκτησε πανηγυρικά το Κύπελλο Ελλάδας για δεύτερη διαδοχική χρονιά!
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-2, 5-3, 7-4, 10-6, 12-8 (ημχ), 13-9, 16-11, 17-12, 18-13, 20-13, 23-13
Ολυμπιακός ΣΦΠ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 2, Κανδύλας, Σανίκης 3, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 2.
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 1, Γιάκομπσεν 4, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής, Μυλωνάς 1, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Βραζάλιτσα.
Δίλεπτα: 8-6. Πέναλτι: 4/4 – 3/3