Νίκη με ανατροπή!

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Ολυμπιακός κατόρθωσε στο δεύτερο ημίχρονο να γυρίσει το ματς και να επικρατήσει με.2-1.

To πρώτο ημίχρονο λοιπόν είχε έναν πολύ γρήγορο ρυθμό με τις ομάδες να δημιουργουν ευκαιρίες αλλά τόσο ο Σα (ιδιαίτερα στο σουτ του του Ουάρντα που έσωσε και μετά χτύπησε στο δοκάρι) όσο και ο Μέγιερι κράτησαν το μηδέν! Σπουδαία ήταν η φάση του Μασούρα για τον Ολυμπιακό όμως ο Ατρόμητος πίεζε και εκμελταλευόμενος τα λάθη της άμυνας δημιουργούσε ευκαιρίες με αποτέλεσμα το γκολ να έρθει με τον Κουλούρη ύστερα από όμορφη ενέργεια και ασσίστ του Μπρούνο. Οι ερυθρόλευκοι πρόσπάθησαν να αντιδράσουν όμως ο Φορτούνης δεν τα κατάφερε ενώ λιγο αργότερα από νέο λάθος του Μεριά ο Σα έσωσε τους Πειραιώτες με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε διπλή αλλαγή καθώς ο Γκερέρο και ο Μασούρας πέρασαν εκτός και ο Ντιάζ με τον Χασάν μπήκαν στο παιχνίδι και οι ερυθρόλευκοι μόλις 6 λεπτά μετα έκαναν το 1-1 με σκόρερ τον Γκιλιέρμε ύστερα από σέντρα του Φορτούνη με τον Βραζιλιάνο να γίνεται ο 15ος διαφορετικός σκόρερ των Πειραιωτών για φέτος. Ο Ολυμπιακός μάλιστα συνέχισε την πίεση και γύρισε τούμπα το ματς καθώς ο Μπουχαλάκης ύστερα από σέντρα του Ποντένσε πέτυχε ένα υπέροχο γκολ στο 75' γράφοντας το 2-1! Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν τον 3-1 με τον Ποντένσε ο οποίος ύστερα από όμορφη ενέργεια άδειασε τον αντίπαλο του αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ. Ο Πέδρο Μαρτίνς λίγο πριν λήξει το ματς ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με την είσοδο του Καμαρά στη θέση του Φορτούνη και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με τη νίκη με 2-1.