Γενέθλια με τεσσάρα!

Ο Ολυμπιακός γιόρτασε τα 94α γενέθλια του με νίλη επι του Άρη με σκορ 4-1

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με τον ύμνο όμως που έπαιζε στα μεγάφωνα να μην είναι ο συνηθισμένος αλλά ο παλιός ύμνος της ομάδας του Θρύλου! Οι παίκτες όπως λέει και ο ύμνος είχαν φτερά στα πόδια και πριν καμ συμπληρωθεί το πρώρο τρίλεπτο έχασαν μια καλή ευκαιρία με τον Ποντένσε ύστερα από εξαιρετική ασσίστ του Μπουχαλάκη. Ο Άρης άρχισε σιγά σιγά να βρίσκει χώρο εκμεταλευόμενος τα λάθη της ομάδας του Πειραιά και απείλησε αλλά ο Σα όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί. Η σπουδαιότερη όμως ευκαιρία ήταν αυτή του Φετφατζίδη ύστερα από λάθος του Μιράντα αλλά στο τετατετ με τον Σα δεν κατάφερε να σκοράρει στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Ελάχιστα λεπτά όμως αργότερα, ό,τι δεν κατάφερε ο Άρης το πέτυχε ο Θρύλος καθώς ο Ομάρ Ελαμντελαουί στην επανεμφάνιση του στην ενδεκάδα μετά τον τραυματισμό του, πάσαρε στον Μασούρα ο οποίος προ κενής εστίας έγραψε το 1-0 στο 27'. Oι ερυθρόλευκοι όμως δεν σταμάτησαν εκεί και 7 λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ποντένσε όταν ο Μασούρας σε ρόλο οργανωτή αυτή τη φορά "άλλαξε" το παιχνίδι, ο Ποντένσε κοντρόλαρε άψογα και με υπέροχο πλασέ έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με περισσότερο ποδόσφαιρο κατοχής μπάλας δίχως κάποια φάση στις δύο εστίεςενώ περίπου στο 55' ο Φετφατζίδης αντικαταστάθηκε για τον Άρη με το Γεώργιος Καραϊσκάκης να χειροκροτεί τον πρώην ερυθρόλευκο ποδοσφαιριστή. Στο 62' ο Ολυμπιακός έκανε και αυτός με τη σειρά του αλλαγή όταν ο Χασάν που ένιωσε ενοχλήσεις πέρασε εκτός αγώνα με τον Γκερέρο να μπαίνει στην αναμέτρηση. Οι ερυθρόλευκοι έχασαν την πρώτη σπουδαία ευκαιρία τους για το δεύτερο μέρος στο 64' όταν ο Κώστας Φορτούνης βρέθηκε εντός περιοχής αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ. Στο 70' ήταν η σειρά του Μασούρα να παραχωρήσει τη θέση του στον Ανδρούτσο με τον Γιώργο Μασούρα να σκοράρει σε ένα ακόμα παιχνίδι δείγμα της σπουδαίας προσθήκης που έκαναν οι ερυθρόλευκοι τα Χριστούγεννα με τη μεταγραφή του.Το δίλεπτο 74'-76' ήταν εντυπωσιακό καθώς ο Άρης κατόρθωσε με τον Μαρτίνες να μειώσει μέσα από τη μικρή περιοχή όμως ο Ποντένσε στην αμέσως επόμενη φάση με πανέμορφη ενέργεια και σουτ εκτός περιοχής έκανε το 3-1! Ο Πέδρο Μαρτίνς λίγο αργότερα ολοκλήρωσε τις αλλαγές του καθώς ο Κώστας Φορτούνης έδωσε τη θέση του στον Μαντί Καμαρά ενώ με την συμπλήρωση του 90λεπτου ο Κούτρης σέντραρε και ο Γκερέρο σκόραρει για 4η φορά για τον Ολυμπιακό διαμορφώνοντας το τελικό 4-1