Από τεσσάρα σε τεσσάρα ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μία ακόμη νίκη επικρατώντας με 4-0 του Πανιωνίου και τώρα πάει Τούμπα για να συνεχίσει το σερί του.

Ο Ολυμπιακός για ένα ακόμα παιχνίδι μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο όταν μετά από ωραία ενέργεια μέσα στη μεγάλη περιοχή ο Κόντικ έσωσε για τον Πανιώνιο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης όμως κατάφερε να αντιδράση και να χάσει μία ακόμη μεγαλύτερη στιγμή όταν ο Ουμάρ Καμαρά ύστερα από λάθος του Βούκοβιτς, βρέθηκε τετ-α-τετ όμως ο Ζοσέ Σα έσωσε για τους Πειραιώτες! Το ίδιο αποτέλεσμα είχε και το σουτ του Μακρύλλου που παρά την κόντρα ο Σα ήταν σε ετοιμότητα. Στο 14' όμως ο Ομάρ ύστερα από μια προβολή ένιωσε ενοχλήσεις και τη θέση του πήρε νωρίς νωρίς ο Τοροσίδης. Στο 20' ο Λάζαρος δέχτηκε χτύπημα εντός περιοχής στην προσπάθεια του για γκολ όμως ο Κοτσάνης έδειξε παίζετε ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κότνικ έσωσε και πάλι για την ομάδα του το σουτ του Γκερέρο! Στο 27' ο Ολυμπιακός πλησίασε και πάλι το γκολ όμως ξανά το σουτ του Κούτρη σταμάτησε στον Κότνικ. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να πιέζει και σπατάλησε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία με τον Λάζαρο όταν το σουτ που έκανε εντός περιοχής πέρασε μόλις άουτ! Ο ίδιος παίκτης μάλιστα λίγο πριν βγει το ημίχρονο έκανε μια όμορφη εκτέλεση φάουλ όμως ο Κότνικ κράτησε εντυπωσιακά το μηδέν και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια δίχως τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος άρχισε να οπισθοχωρείμε τους ερυθρολεύκους να έχουν έναν έντονο επιθετικό μονόλογο αλλά δίχως αποτέλεσμα. Στο 63' μάλιστα ο Χριστοδουλόπουλος έχασε μία ακόμα σπουδαία ευκαιρία με τη μπάλα να "γλύφει" το δοκάρι. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Τοροσίδη δύο λεπτά αργότερα! Ο Ολυμπιακός όμως τελικά την λύση τη βρήκε και μάλιστα μέσα σε 10 λεπτά πέτυχε τρία γκολ! Αρχικά ύστερα από μια πολύ όμορφη συνεργασία ο Χασάν έκανε το 1-0 στο 69' για να διπλασιάσει τα τέρματα ο Γκερέρο στο 74' με όμορφη κεφαλιά! Ο χορός των γκολ όμως δεν σταμάτησε εκεί και στο 79' ο Λάζαρος κέρδισε πέναλτι με τον ίδιο να το εκτελεί και να γράφει το 3-0. Συην επόμενη φάση ο Λάζαρος πέρασε εκτός παραχωρόντας τη θέση του στον Ντίας που έκανε ντεμπούτο ενώ και ο Σολδάνο πέρασε στη θέση του Χασάν λίγο αργότερα! Οι Πειραιώτες όμως πέτυχαν και 4ο γκολ αυτή τη φορά με τον Βούκοβιτς που συνεχίζει την καλή του πορεία φέτος διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ!