'Aνετα στο final-4 του κυπέλλου!

Την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού που έκαμψε την αντίσταση του  Εθνικού Αλεξανδρούπολης, επικρατώντας με 3-0 σετ (25-22, 25-22, 25-20), στον νοκ άουτ αγώνα της φάσης των «8» του θεσμού που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Αλεξανδρούπολης, «Μ. Παρασκευόπουλος».

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την μεγάλη τους πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup και λίγο πριν την πρώτη «μάχη» με την Ιταλική Τρεντίνο παρουσιάστηκαν σοβαροί και απόλυτα συγκεντρωμένοι, είχαν τα ηνία του αγώνα από την αρχή, πίεσαν από το σερβίς και με όπλο τους την άμυνα έφτασαν χωρίς να δυσκολευτούν στη νίκη-πρόκριση. Το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας θα πραγματοποιηθεί στην Ιεράπετρα της Κρήτης, το διάστημα 20-21 Απριλίου.
Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε δυναμικά και αποφασιστικά στο παιχνίδι. Οι  «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν γρήγορα με 3-1 και έχοντας τον  έλεγχο, έφτασαν στο 8-5, αναγκάζοντας τον προπονητή των γηπεδούχων να πάρει τάιμ-άουτ. Οι Πειραιώτες, συνέχισαν να έχουν την υπεροχή διευρύνοντας το προβάδισμα τους όσο κυλούσε το πρώτο σετ (14-10 και 18-12) και με το 25-22 έκαναν το 1-0 στα σετ, παίρνοντας προβάδισμα στον αγώνα. Ισορροπημένο το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα μέσα του σετ. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε με τρεις πόντους από τον αντίπαλο του (17-14) και με ένα ακόμα σερί 4-0, ξέφυγε με έξι πόντους, για το 21-15. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, έφτασαν στο 2-0 στα σετ στον αγώνα κερδίζοντας το σετ με 25-22. Το τρίτο σετ, εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο για τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να παίρνουν γρήγορα προβάδισμα με 8-3 μην αφήνοντας περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Το 14-8, έγινε 20-13 και με το τελικό 25-20 του τρίτου σετ ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-0 και μαζί το εισιτήριο για την τελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα διεξαχθεί τον Απρίλιο (20-21/4), στην Ιεράπετρα της Κρήτης. Πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν οι Ζουπάνης και Αλεξίεφ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα σετ: 0-3 σε 1:10, 22-25 (22'), 22-25 (25'), 20-25 (23')