Με ηγέτη τον Φορτούνη έριξε τεσσάρα στην ΑΕΛ

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο Ολυμπιακός στο Γεώργιος Λαραϊσκάκης με αντίπαλο την ΑΕΛ καθώς την κέρδισε εύκολα με 4-0.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στα πρώτα 8 λεπτά είχε δύο κλασικές φάσεις με κύριο εκφραστή τον Ποντένσε και τον Μασούρα ο οποίος βρήκε δίχτυα ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Νάτχο. Ο Ολυμπιακός μάλιστα στο 16' διπλασίασε τα τέρματα του όταν ο Μιράντα κέρδισε πέναλτι και ο Φορτούνης ευστόχησε από τα 11 βήματα. Ο Έλληνας μέσος δεν σταμάτησε εκεί και λίγο πριν βγει το ημίχρονο εστειλε για δεύτερη προσωπική φορά τη μπάλα στα δίχτυα και τρίτη για την ομάδα του με το ημίχρονο να λήγει με 3-0.

Με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 50' ο Ποντένσε βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο για να ξεκουραστεί και τη θέση του πήρε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος. Στο 54' ο Μασούρας παραλίγο να βάλει και δεύτερο τέρμα όταν το σουτ που επιχείρησε μετά από ασσίστ του Γκιλιέρμε βρήκε στο δοκάρι της εστίας της ΑΕΛ. Ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε πολύ γρήγορα και τις άλλες δύο αλλαγές του, αρχικά με τον Ανδρούτσο να παίρνει τη θέση του Νάτχο και λίγο αργότερα τον Χασάν αυτή του Γκερέρο. Ο Ολυμπιακός όμως δεν σταμάτησε εκεί και ο Φορτούνης πέτυχε χατ τρικ όταν από ασσίστ του Μασούρα, ο Φορτούνης πέρασε και τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ και έγραψε το 4-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!