Μετά τον Παναθηναϊκό "πάτησε" και την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός έκανε την 11η νίκη του στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με το επιβλητικό 101-75 της ΑΕΚ στο ΣΕΦ στο "ντέρμπι" της αγωνιστικής. Οι ερυθρόλευκοι, πραγματοποίησαν μια "γεμάτη" εμφάνηση και είχαν ως κορυφαίο τον Βασίλη Σπανούλη με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Ντέιβιντ Μπλάτ, είχε στην διάθεση του όλους τους παίκτες του και στην δωδεκάδα συμπεριέλαβε ξανά τον Γιάνις Τιμά αντί του Δημήτρη Αγραβάνη. Επίσης, να θυμίσουμε πως πριν από την έναρξη του αγώνα, ο Βασίλης Σπανούλης, χρειαζόταν 4 ασίστ προκειμένου να ανέβει στην πρώτη θέση της σχετικής κατάταξης ξεπερνώντας τον Δημήτρη Διαμαντίδη.

Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ ήρθε στο ΣΕΦ με δύο νέες προσθήκες, τον Ντελρόι Τζέιμς που ήταν και πέρσι στην ομάδα και τον Τζόρνταν Θίοντορ που αποτελεί την νέα της μεταγραφή. Βέβαια, μόνο ο πρώτος αγωνίστηκε ενώ επέστρεψε και ο Βασίλης Ξανθόπουλος μετά από περίπου 2 μήνες.

Με τους Στρέλνιεκς, Μάντζαρη, Τίμα, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ άρχισε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός που στο ξεκίνημα είχε πρόβλημα κοντά στο καλάθι, δεχόμενος αρκετούς πόντους μέσα από το "ζωγραφιστό" (2-5). Οι δύο ομάδες, πήγαιναν "χέρι χέρι" στο σκορ και οι γηπεδούχοι είχαν ως πρώτο σκόρερ μέχρι τότε τον Βεζένκοφ, με 7 πόντους σε πέντε λεπτά. Στα μέσα της περιόδου, ο ΛεΝτέι έπεσε άσχημα στο παρκέ μετά από μια επαφή με αντίπαλο του και αποχώρησε πιάνοντας τον αριστερό του ώμο (εν συνεχεία αγωνίστηκε κανονικά). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή, γράφοντας το 25-21.
Ήταν ένα καλό διάστημα γενικά το συγκεκριμένο, αφού αν και αμυντικά η ομάδα είχε πρόβλημα κοντά στο καλάθι, επιθετικά έβρισε λύσεις με καλές πάσες και εύστοχα σουτ.

Με πίεση στην μπάλα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, αφού η ΑΕΚ έβρισκε πολλούς εύκολους πόντους. Αυτό, είχε ως αποτέλεσμα για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλάτ καλάθια στον αιφνιδιασμό, τα οποία είχαν φτάσει τα 5, την ίδια ώρα που η ΑΕΚ έχει μόλις 1. Οι Πειραιώτες, σιγά σιγά αύξαναν το προβάδισμα τους και χαρακτηριστικό ήταν ότι κέρδισαν πολλά φάουλ πηγαίνοντας στις βολές (7/8). Μάλιστα, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Θρύλος έφτασε στο +10, έπειτα από κάρφωμα του Μιλουτίνοφ στο ανοιχτό γήπεδο μετά από ασίστ του Στρέλνιεκς (43-33). Σε εκείνο το σημείο, πήρε "μπροστά" ο Γιάνις Τιμά, που με 2/2 τρίποντα σε ισάριθμες επιθέσεις έκανε 8 τους προσωπικούς του πόντους γράφοντας το 48-35. Σκορ στο ημίχρονο το 52-39 με 15/19 δίποντα και 5-10 τρίποντα για τον Ολυμπιακό.

Με καταιγίδα τριπόντων άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στο ΣΕΦ καθώς οι Βαγγέλης Μάντζαρης, Γιάνις Στρέλνιεκς και Γιάνις Τιμά βρήκαν στόχο έξω από την γραμμή των 6,75μ στέλνοντας την διαφορά στο +20 (61-41). Οι Πειραιώτες όμως, εκτός από την επίθεση ήταν εντυπωσιακοί στην άμυνα, καθώς κερδίζαν σχεδόν όλες τις  "μάχες" και "καθάριζαν" όλα τα ριμπάουντ, δεχόμενοι μόλις 9 πόντους σε 7 λεπτά στην τρίτη περίοδο. Χαρακτηριστικό στατιστικό ήταν το 50% στα τρίποντα (37% η ΑΕΚ) και το 70% στα δίποντα, ενώ οι 32 πόντοι από την ρακέτα έδειχναν την υπέροχη της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλάτ στους ψηλούς. Σκορ στο φινάλε της περιόδου το 74-55.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τέταρτο δεκάλεπτο αφότου ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και στις δύο πλευρές του παρκέ και η διαφορά στο σκορ ήταν αρκετά μεγάλη. Στο 33' ο Μπόγρης πήρε την θέση του Μιλουτίνοφ και ο Σέρβος γίγαντας γνώρισε κατά την αποχώρησή του την αποθέωση από τον κόσμο του Θρύλου που βρέθηκε στο ΣΕΦ. Και παρότι το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει, οι γηπεδούχοι συνέχισαν με ένταση,  δεν παράτησαν το παιχνίδι και χάρις σε τρίποντο του Τιμά το σκορ έφτασε στο 101-75, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τέλος, να αναφέρουμε πως λίγο πριν το τέλος, ο Βασίλης Σπανούλης με την 4η ασίστ του στο παιχνίδι, έγινε ο πρώτος στην σχετική λίστα του ελληνικού πρωταθλήματος ξεπερνώντας τον Δημήτρη Διαμαντίδη. Εκείνη την στιγμή, ο όλο το ΣΕΦ βρέθηκε στο "πόδι" και αποθέωσε τον αρχηγό.
Τα δεκάλεπτα : 25-21, 27-18, 22-17, 27- 19