Nίκη από το πρώτο ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής της αναμέτρησης με τον Παναιτωλικό καθώς επικράτησε στο Γεώργιος Καραϊσκάκης με 2-1.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν ήταν καλύτερος σε όλο το πρώτο ημίχρονο όπου οι ερυθρόλευκοι βρήκαν 2 γκολ στα πρώτα 45 λεπτά.

Η αρχή έγινε με τον Ποντένσε όταν από όμορφο συνδιασμό με τον Ομάρ Ελαμντελαουί ο Πορτογάλος σούταρε και η μπάλα κόντραρε στην άμυνα της ομάδας του Αγρινίου και κατέληξε στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 μόλις στο 11'. Ο Κυριακίδης μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα του για δεύτερη φορά στο 25' όταν ο Γκερέρο κατόρθωσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού γράφοντας νωρίς νωρίς το 2-0 ύστερα από κεφαλιά του Βούκοβιτς. Η εστία του Σα δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου αλλά όποτε αυτό και αν συνέβει ο Πορτογάλος ήταν εκεί. Οι προσπάθειες στη συνέχεια των Φορτούνη και Ποντένσε δεν βρήκαν στόχο και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ καθώς ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πίεζε αλλά ο Κυριακίδης έσωζε την εστία του όταν χρειαζόταν κυρίως στα εξαιρετικά σουτ του Κούτρη αλλά και του Γκερέρο. Ο Παναιτωλικός μάλιστα στο 53' έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Χαντάκιας είδε την δεύτερη κίτρινη ενώ ο Καμαρά βγηκε εκτός αγωνιστικού χώρου και τη θέση του πήρε ο Νάτχο στο 65' καθώς ο πρώτος ζήτησε αλλαγή λόγω κάποιον ενοχλήσεων που αισθανόταν! Οι Πειραιώτες συνέχισαν τις επιθέσεις τους αλλά τόσο η κεφαλιά του Κώστα Φορτούνη όσο και του Νάτχο δεν βρήκαν στόχο. Και όμως κόντρα στη ροή του αγώνα ο Παναιτωλικός κατάφερε να σκοράρει με τον Καμαρά όταν στην πρώτη τελική της ομάδας του Αγρινίου ο Καμαρά με την ταχύτητα του νίκησε την άμυνα του Ολυμπιακού και τον Σα γράφοντας το 2-1. Στο 73' ο Τοροσίδης πέρασε στη θέση του Ναουέλ με τον Έλληνα ποδοσφαιριστή να γυρνά σαν δεξί μπακ και τον Ομάρ να περνά σε ρόλο χάφ. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός πίεσε καώς ήθελε να καθαρίσει το παιχνίδι όμως το γκολ δεν ερχόταν. Ο Μπουχαλάκης ήταν η τελευταία αλλαγή για τους Πειραιώτες καθώς πέρασε στη θέση του Φορτούνη χωρίς να αλλάζει κάτι στη συνέχεια και έτσι ο Ολυμπιακός να συνεχίζει το νικηφόρο σερί!