Νίκη στον Εύοσμο!

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Volleyleague πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-1 σετ του Αίαντα Ευόσμου στη Θεσσαλονίκη. Οι «ερυθρόλευκες» μετά την ήττα από τον Άρη στην πρεμιέρα, πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση. Πλέον η προσοχή των Κυπελλούχων Ευρώπης στρέφεται στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων τους στο Challenge Cup και συγκεκριμένα στο παιχνίδι της ερχόμενης Τετάρτης (7/11) με την Ντιεκίρχ από το Λουξεμβούργο στο Ρέντη (18:00) στο πρώτο παιχνίδι του Α’ Γύρου της διοργάνωσης.
«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!
Από κει και πέρα στο σημερινό ματς, ο Θρύλος δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Αίαντα Ευόσμου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα μέσα του πρώτου σετ. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε για τελευταία φορά πίσω στο σκορ με 14-13 αλλά με ένα 3-0 σερί το μετέτρεψε σε 14-16. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν σε 16-17, αλλά με τρεις διαδοχικούς πόντους ο Θρύλος διεύρυνε το προβάδισμά του στο +4 για το 16-20. Στην εξέλιξη του σετ οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν στο 25-18 χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0!
Άνετα στο 2-0 ο Θρύλος!
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 5-0. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς λειτούργησε υποδειγματικά στη διάρκεια αυτού του σετ, αποκτώντας μεγάλες διαφορές και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αίαντα Ευόσμου. Με χαρακτηριστική ευκολία ο Ολυμπιακός έφτασε στο 16-4, στο 21-9 και στο 25-11 για το 2-0 στα σετ! Μείωσε ο Εύοσμος. Η εικόνα του 3ου σετ ήταν εκ διαμέτρου αντίθετα, αφού οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν νωθρά και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 5-2. Οι γηπεδούχες διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν στο 19-14 με τον Ολυμπιακό να απαντάει με ένα 4-0 σερί και να ισοφαρίζει μετά από ώρα σε 19-19. Όμως στη συνέχεια δέχθηκαν ένα σερί από τον Αίαντα έμειναν στο 24-19 και έχασαν το σετ με 25-20.
Έφυγε με τη νίκη!
Στο ξεκίνημα του 4ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά σταδιακά ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στο 13-17. Από το σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα διαμορφώνοντας το 14-20. Ακολούθησε το 17-23 για τον Θρύλο ο οποίος πήγε στο 18-25 και έφτασε στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ και έφυγε με τη νίκη από τον Εύοσμο!
Τα σετ: 1-3, 18-25, 11-25, 25-20, 18-25