3-0 χωρίς πρόβλημα την AEK

Την απόλυτα νικηφόρα πορεία του στη Volleyleague διεύρυνε ο Θρύλος που επικράτησε με 3-0 σετ (25-23, 25-21, 25-22) της ΑΕΚ, στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν το εμπόδιο των «κιτρινόμαυρων» και βελτίωσαν το ρεκόρ των διαδοχικών νικών που τρέχουν από την περσινή σεζόν στο πρωτάθλημα στο 35-0! Αυτή ήταν η 5η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τον Θρύλου που συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα, όντας μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα και περιμένει το Σάββατο (24/11, 17:00) τον Φοίνικα Σύρου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Volleyleague. Παράλληλα αυτή ήταν η 21η νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ σε 21 αγώνες πρωταθλήματος!
«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!
Η απόλυτη ισορροπία μέχρι τα τελειώματα του σετ, ήταν το στοιχεία που χαρακτήρισαν το 1ο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να εναλλάσσονται αρκετές φορές στο προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -2 στο 19-21 αλλά με ένα επιμέρους 3-0 σερί ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν. Αρχικά ο Κουμεντάκης με κερδισμένο μπλοκ άουτ μείωσε σε 20-21, στη συνέχεια ο Τερβαπόρτι με μπλοκ ισοφάρισε σε 21-21 και ο Κουμεντάκης ξανά με επίθεση έβαλε το Θρύλο στη θέση του οδηγού. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 22-22, όμως ο Σμιτ με επίθεση «έγραψε» το 23-23. Μετά τη νέα ισοφάριση από πλευράς φιλοξενούμενων (23-23), ακολούθησε το 24-23 από το σερβίς του Κουλοχέρη που κατέληξε στο φιλέ, για να σημειώσει ο Μπέμε το 25-23 και να χαρίσει το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό.
Με ανατροπή και σερί στο φινάλε, έκανε το 2-0!
Στην έναρξη του 2ου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -3 (6-9) αλλά στη συνέχεια κάλυψαν τη διαφορά αρχικά με την ΑΕΚ ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα. Στο 12-13 πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Γιώργος Πετρέας, ο οποίος επανήλθε μετά τον τραυματισμό του. Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν στο +4 το προβάδισμά τους για το 15-19 στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ. Στο σημείο αυτό ο Θρύλος αντέδρασε και απάντησε άμεσα με ένα 4-0 σερί, ισοφαρίζοντας σε 19-19. Με επίθεση του Φράγκου προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ με 21-20 και με ένα 3-0 σερί (από το 20-20) και άσσο του Σμιτ έφτασε στο 23-20 για να πάρει το σετ με 25-21 μετά από μπλοκ του Κουμεντάκη για το 2-0.
Έφτασε στη νίκη και το σερί συνεχίζεται!
Κλειστό στη μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν και το 3ο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 13-15 αλλά με ένα 3-0 σερί και μπλοκ του Φράγκο προσπέρασαν με 16-15. Με επίθεση του ίδιο ο Θρύλος διεύρυνε το σερί του στο 4-0 φτάνοντας στο 17-15. Με άσσο του Σμιτ διαμορφώθηκε το 19-16. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 19-18, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε για το 21-18 με την ΑΕΚ να πλησιάζει εκ νέου σε 21-20. Ακολούθησε το 23-21 με επίθεση του Σμιτ, το 24-22 με επίθεση του Κουμεντάκη και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 25-22, για τον Ολυμπιακό που έφτασε σε μια ακόμα νίκη διευρύνοντας το σερί του στο 35-0!
Τα σετ: 3-0 σετ , 25-23 (30’), 25-21 (29’), 25-22 (25'),