Προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν τα κορίτσια

Ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός για πάνω από 30 λεπτά απέναντι στη Fenerbahce, είχε κάποια νεκρά διαστήματα στο τρίτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε από την ομάδα της Τουρκίας με 54-63 στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» της Χαλκίδας για την πρεμιέρα του στην Ευρωλίγκα.
Οι «ερυθρόλευκες» ήταν σε κακή μέρα από την περιφέρεια (5/22 τρίποντα) με αποτέλεσμα η αντίπαλός τους να το εκμεταλλευτεί αυτό και να καταφέρει να πάρει τη νίκη.
Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη προσπάθησε στο τέλος να κάνει την αντεπίθεσή της δεν τα κατάφερε και πλέον προετοιμάζεται για το πρώτο παιχνίδι του πρωταθλήματος με τα Καλύβια το Σάββατο (27/10).
Πρώτη σκόρερ για τον Θρύλο η Κατερίνα Σωτηρίου με 11 πόντους, όσους ειχε και η Τζέσικα Τόμας.
ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΣΚΟΡ
Ο Ολυμπιακό πέρασε στο παρκέ με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σωτηρίου, Μάζιτς και Τζόνσον και γρήγορα με την τελευταία προηγήθηκε με 4-2.
Παρότι η Fenerbahce έτρεξε ένα μικρό σερί, η Σωτηρίου έκανε το 7-6 από τα 6,75μ, οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν, η Ελληνίδα φόργουορντ και πάλι σκόραρε για το 9-10 και η Παυλοπούλου την ακολούθησε για το 11-12. Ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου προβάδισμα με τρίποντο της Τζόνσον (14-13) και η Τόμας πραγματοποίησε από την περιφέρεια το 17-13.
Οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με ντράιβ της Τόμας έφτασαν να προηγούνται με 6 πόντους (21-15) με 59,7 δευτερόλεπτα για το δεκάλεπτο.
H ομάδα του Ολυμπιακού πέρασε στο παρκέ στη δεύτερη περίοδο με το σκορ στο 21-15, η Σταμάτη του προσέφερε το μεγαλύτερο προβάδισμα μέχρι εκείνη τη στιγμή (24-15), έπειτα από τρίποντο της.
Η ομάδα από την Τουρκία πλησίασε 25-22, η Σπυριδοπούλου με μπάσιμο πραγματοποίησε το 27-22 και αργότερα η Σωτηρίου με δίποντο το 29-25.
Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες πήγαιναν επίθεση με την επίθεση από νωρίς. Η Fenerbahce με την Τσόρα ισοφάρισε σε 31-31 με 3’52’’ για το ημίχρονο, για να απαντήσει έπειτα από τάιμ άουτ η Σωτηρίου για το 33-31.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε με ¼ βολές, γεγονός που τον πλήγωσε με την ομάδα από την Τουρκία να περνάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με δύο πόντους (34-36).
ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕΙ
Οι «ερυθρόλευκες» δεν μπήκαν καλά στην αναμέτρηση στο β μέρος. Η Fenerbahce με τα επιθετικά ριμπάουντ της προσπέρασε σε 36-42 με 5 λεπτά να απομένουν για το δεκάλεπτο, ενώ προηγήθηκε και με οχτώ πόντους (36-44). H Fenerbahce είχε τον έλεγχο, η Τζόνσον προσπάθησε να δημιουργήσει σκορ για τον Ολυμπιακό και με ένα έμμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το 42-49.
Οι αθλήτριες της Γκαρνιέρ βρήκαν εκ νέου πόντους από την περιφέρεια και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 42-52.
Ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του στην Ευρωλίγκα και αγωνιζόμενος στην Χαλκίδα ήθελε να πλησιάσει στο σκορ. Και τα κατάφερε. Γρήγορα με δίποντο της Παυλοπούλου, διείσδυση της Τόμας και τρίποντο της Μάζιτς μείωσε σε 49-54.
Η άμυνα της τούρκικης ομάδας  δυνάμωσε έπειτα το τάιμ άουτ, ο Ολυμπιακός αστόχησε σε διαδοχικά τρίποντα και το σκορ πήγε στο 49-56.
Με κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά να απομένουν η Γιαβάς πέτυχε το 50-58 με τον Θρύλο να μην μπορεί να συνεχίσει στην επίθεση.  Για ώρα αμφότερες οι ομάδες δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο καλάθι, η Σπυριδοπούλου με δίποντο διαμόρφωσε το 52-61 με 1:50 για το τέλος.  Η Τόμας έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους με ντράιβ (54-61) με 44,8 δευτερόλεπτα για το τέλος, ο χρόνος όμως δεν ήταν αρκετός και ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στην Ευρωλίγκα.
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-36, 42-52, 54-63