Aνετα 3-0 τον ΠΑΟΚ στην Νάξο!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε δια περιπάτου με 3-0  σετ (25-18, 25-16, 25-16)  του ΠΑΟΚ, επιβεβαιώνοντας τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του τουρνουά του Πανναξιακού.  Αυτή ήταν η πρώτη φορά στη ιστορία του βόλεϊ Γυναικών που οι δυο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες.  Ανώτερος και πιο έμπειρος ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη και το Σάββατο (6/10), στις 20:00 θα αντιμετωπίσει τον τελικό τον νικητή της δεύτερης αναμέτρησης της πρώτης μέρας της διοργάνωσης ανάμεσα στον Παννακιαξό και τη Θέτιδα Βούλας.
Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Στο 8-8 ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεση στο σερβίς του, δυσκόλεψε την άμυνα του αντιπάλου προηγήθηκε με 14-12 και 18-14, για να πάρει το πρώτο σετ με 25-18. Στο δεύτερο σετ  οι «ερυθρόλευκες» από την αρχή μπήκαν πιο δυνατά, προηγήθηκαν με 7-4 και παρόλο που οι τυπικά φιλοξενούμενες μείωσαν σε 9-7, οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έδειξαν την εμπειρία τους και ανέβασαν τη διαφορά στο συν τέσσερα (11-7). Με ένα ακόμα ξέσπασμα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 19-12 για να έρθει στη συνέχεια το 25-16 φυσιολογικά για το 2-0 στα σετ. Ίδια η εικόνα και στο τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό, εμφανώς ανώτερο, να προηγείται με 8-4 και 16-7.  Ο προπονητής του Ολυμπιακού έκανε αλλαγές, δοκιμάζοντας σχήματα και πρόσωπα φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο τελικό 25-16 και τη νίκη με 3-0 σετ. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Σάσκια Χίππε με 14 πόντους έχοντας 10/26 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 3 άσσους.
Τα σετ: 3-0 σε 1:04, 25-18 (20'), 25-16 (22'), 25-16 (22')
Η διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 16-14, 21-15, 25-18
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-16
3ο σετ: 8-4, 16-7, 21-10, 25-16
Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Μέιφιλντ 5 (5/13 επ., 50%υπ., 21% αρ.), Λαμπρούση 3 (1/4 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 4 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Χίππε 14 (10/26 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Έμοντς 9 (7/14 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.), Κοκκινάκη -λ (58% υπ., 47% αρ.) / Κωνσταντινίδου Α. , Νικολογιάννη 2 (2/4 επ., 60% υπ., 60% αρ.), Βλαχάκη 4 (4/6 επ.), Κωνσταντινίδου Λ. (3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ζακχαίου 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ)
ΠΑΟΚ: Πλούμη 1 (1/1 επ.), Κυριακίδου 3 (3/9 επ.), Κιόση 4 (4/22 επ.), Κωνσταντινίδου Ε. 4 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κλέπκου 2 (1/10 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 11 (8/27 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος. 44% υπ., 28% αρ.), Ξανθοπούλου -λ (36% υπ., 18% αρ.) / Τσιτσιπλάμη, Κελεσίδου -λ (40% υπ., 20% αρ.), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 1 (1/2 επ.), Τσιόγκα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ)
Ο προπονητής του Ολυμπιακού,  Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Κάναμε ένα καλό παιχνίδι παίζοντας σωστά. Στο πρώτο σετ μπορεί να μην ξεκινήσαμε τόσο καλά καθώς κάναμε κάποια λάθη αλλά στη συνέχεια παίξαμε σωστά και πήραμε εύκολα τη νίκη. Από τη μέση του πρώτου σετ είχαμε καλές υποδοχές, βγάλαμε μπλοκ,. αντιδράσαμε σωστά, όπως έπρεπε. Αγωνίστηκαν όλες οι παίκτριες και είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε πράγματα».