Ματσάρα, Πορτογαλία - Ισπανία 3-3 (Video)

Η δεύτερη αγωνιστική ημέρα του Μουντιάλ της Ρωσίας τελείωσε με το ντέρμπι της ιβηρικής χερσονήσου που ήταν πραγματικά εντυπωσιακό με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Πιο αναλυτικά η Ισπανία ήρθε ισόπαλη 3-3 με την Πορτογαλία στον πρώτο αγώνα τους στην διοργάνωση με τον Ρονάλντο να πέτυχε τρία γκολ να να έσωσε την ομάδα του. Η ομάδα του Ρονάλντο κατάφερε να προηγηθεί πολύ νωρίς χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ίδιου αλλά ο Ντιέγκο Κόστα με ωραία ενέργεια απάντησε σχετικά γρήγορα γράφοντας το 1-1. Το πρώτο ημίχρονο ωστόσο έληξε με προβάδισμα των τυπικά γηπεδούχων που χάρις σε τραγικό λάθος του Ντε Χέα σε σουτ του Ρονάλντο πέρασαν εκ νέου μπροστά με 2-1. Το δεύτερο ημίχρονο όμως από νωρίς ανήκε στους Ισπανούς που με γκολ των Κόστα και Νάτσο πέρασαν αυτοί για πρώτη φορά μπροστά στην αναμέτρηση κάνοντας νέα ανατροπή για το 2-3. Παρόλα αυτά ο άσσος της Ρεάλ είχε και άλλη απάντηση αφού στο 88 με ένα καταπληκτικό φάουλ έκανε το 3-3 που ήταν και το τελικό σκορ.