'Hττα στην Ισπανία από τη Μάλαγα!

Ο Ολυμπιακός δε κατάφερε να φύγει νικητής από την Ισπανία καθώς ηττήθηκε από τη Μάλαγα στην παράταση.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι θα έλεγε κανείς με τον Ολυμπιακό να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά τριών πόντων (19-22) ενώ την ίδια ώρα ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης ισοφάριζε και στη συνέχεια ξεπερνούσε τον Δημήτρη Διαμαντίδη σε ασίστ και έγινε ο κορυφαίος παίκτη στην ιστορία της διοργάνωσης σε ασσίστ. Στο αγωνιστικό κομμάτι όμως με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου τα πράγματα δεν εξελίχθησαν καλά καθώς η Μάλαγα έκανε το ξέσπασμα της και πέτυχε 17 πόντους περισσότερους από τον Ολυμπιακό κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη με 47-33.

Παρόλα αυτά το κακό δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες το έσβησαν στο τρίτο. Με επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου 23-7 κάλυψαν την διαφορά ισοφάρισαν τους Ισπανούς και κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 54-56. Στην τέταρτη ο Ολυμπιακός έχοντας το προβάδισμα έδειξε ότι θα καθαρίσει την αναμέτρηση όμως η Μάλαγα κατάφερε καλύψει τη διαφορά που ο Ολυμπιακός ανακτούσε καθώς οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο +7 αλλά και 3 πόντους λίγο πριν το φινάλε αλλά τελικά το ματς να οδηγηθηκε στην παράταση με 74-74. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να στεφθεί νικητής και οι Ισπανοί πήραν το ροζ  φύλλο αγώνα με 87-85.