Ισοπαλία με πέναλτι και... "πέναλτι"

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κερδίσει τον Παναθηναϊκό καθώς ήρθε ισόπαλος με 1-1.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδειξε πως μπήμε πιο δυνατά στην αναμέτρηση όμως σιγά σιγά η απόδοση του άρχισε να πέφτει. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε και πέρα από ένα σουτ που πέρασε εκτός της εστίας του Προτό δεν είχε κάτι άλλο να παρουσιάση. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να πέσουν τόσο από τον άξονα όσο και από τα πλάγια αλλά δίχως μεγάλη επιτυχία. Η πιο αξιόλογη ευκαιρία των πρωταθλητών Ελλάδος άνηκε στον Κέβιν Μιραλλάς λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του Πρώτου ημιχρόνου όμως το σουτ του Βέλγου πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί παραθυράκι του Βλαχοδήμου και κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι συνεχίστηκε το δεύτερο με τον Μιραλάς να χάνει σπουδαία φάση όταν το σουτ που έκανε σε τετ-α-τετ αποκρούστηκε από τον Βλαχοδήμο σε κόρνερ. Στην εκτέλεση αυτού ο Ένχελς έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Όσκαρ Γκαρθία σχετικά γρήγορα πραγματοποίησε την πρώτη αλλαγή  καθώς ο Οφόε παραχώρησε τη θέση του στον Κώστα Φορτούνη. Ο Κώστας Φορτούνης με την είσοδο κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα καθώς ο Καρίμ Ανσαριφάρντ κέρδισε πέναλτι και αποβολή του Οικονόμου με τον Φορτούνη να σκοράρει και να γράφει το 1-0. Ο Ολυμπιακός στο 76' του αγώνα πραγματοποίησε τη δεύτερη αλλαγή του καθώς ο Ανσαριφάρντ παραχώρησε τη θέση του στον Τζούρτζεβιτς. Ο Σέρβος στο 82' σε υποδειγματική αντεπίθεση βγήκε μόνος με τον Βλαχοδήμο αλλά προσπάθησε να τον κρεμάσει με τη μπάλα να περνά άουτ. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟ βρήκε παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα χώρους και κέρδισε πέναλτι ύστερα από ανατροπή του Ένχελς με την παράβαση όμως να είναι εκτός περιοχής. Στην εκτέλεση ο Μουνιέρ έκανε το τελικό 1-1.