Ήττα αποκλεισμός

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε ξανά να περάσει το εμπόδιο της ΑΕΚ καθώς ηττήθηκε με 2-1 στο ΟΑΚΑ και βγήκε εκτός κυπέλλου.

Ο Όσκαρ Γκαρθία που λόγο γαστρεντερίτιδας δεν βρέθηκε στον πάγκο του Ολυμπιακού επέλεξε τους Προτό, Ομάρ, Κούτρη, Ρομαό, Νικολάου, Ζιλέ, Ταχτσίδη, Μαρίν, Μιραλάς, Φορτούνη και Ανσαριφάρντ. Να σημειώσουμε ότι πριν από τον αγώνα η ενδεκάδα του θρύλου είχε τον Σισέ στα στόπερ και τον Ρομαό στα χαφ, αλλά ένα πρόβλημα του αμυντικού των Πειραιωτών έφερε τον Ζιλέ δίπλα στον Ταχτσίδη και τον Ρομαό σε ρόλο κεντρικού αμυντικού. Σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος στο Φάληρο απέναντι στην ΑΕΚ οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν με τέσσερις αλλαγές ( Νικολάου, Ταχτσίδης, Μαρίν και Καρίμ) εκ των οποίων οι τρεις ήταν και οι αλλαγές στην τότε αναμέτρηση. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ρυθμού και της κατοχής και προσπαθούσε κυρίως από την δεξιά πλευρά να δημιουργήσει προβλήματα στους γηπεδούχους. Στο 17’ ο Ομάρ από δεξιά έκανε μια πολύ ωραία ενέργεια κάνοντας την σέντρα, αλλά ο Καρίμ μέσα από την περιοχή εκτός ισορροπίας δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπάρκα. Μέχρι και το 30’ οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά καλοί στο ανασταλτικό τους κομμάτι καθώς δεν είχαν αφήσει καμία επίθεση της ΑΕΚ να καταλήξει σε τελική προσπάθεια που θα δυσκόλευε τον Προτό. Σε όλα τα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η εικόνα ήταν η ίδια. Πολλά λάθη και από τους δύο στο χώρο του κέντρου που είχε ως αποτέλεσμα να μην υπήρχε καμία μεγάλη φάση στα πρώτα 45 λεπτά. Τελικό σκορ ημιχρόνου το 0-0.

Χωρίς καμία αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι ήταν συνεχώς πίσω από την μπάλα, αφήνοντας την κατοχή στους γηπεδούχους που δοκίμαζαν σουτ μακριά από την γραμμή της περιοχής των Πειραιωτών χωρίς αποτέλεσμα. Όμως μια αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων έφερε το γκολ για την ΑΕΚ με τον Χριστοδουλόπουλο να σκοράρει με κεφαλιά κάνοντας το 1-0 στο 57’. Στο 64’ ο Ζιλέ παραχώρησε την θέση του στον Οφόε. Μετά το γκολ ο θρύλος ήταν πολύ επηρεασμένος από το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ και άρχιζε να βγάζει κούραση στο παιχνίδι του. Η δεύτερη αλλαγή από πλευράς Χρίστου Κόντη έγινε στο 69’ με τον Πάρντο να πέρνει την θέση του Μαρίν. Στο 73’ η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της χάρις τον Αραούχο που με δυνατό σουτ έκανε το 0-2 στο 73’. Στο 76’ ο Τζούρτζεβιτς πήρε την θέση του Καρίμ. Η εικόνα των ερυθρόλευκων ήταν κάκιστη σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και όχι μόνο δεν έκαναν φάση αλλά δεν μπορούσαν να βγάλουν καν επίθεση. Όμως μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη ο Ταχτσίδης με καρφωτή κεφαλιά μείωσε σε 2-1 στο 82’ βάζοντας ξανά στο παιχνίδι και στην υπόθεση πρόκριση την ομάδα του. Παραταύτα στα εναπομείναντα λεπτά ο θρύλος δεν κατάφερε να πετύχει άλλο τέρμα και έτσι  οι ερυθρόλευκοι έχασαν την πρόκριση για τον ημιτελικό.