Κακή εμφάνιση, κούραση και ήττα από τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κερδίσει στην Πυλαία και γνώρισε την τρίτη φετινή ήττα του στην Basket League.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 78-71,καθώς αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Στρένλιενκς, Ρόμπερτς, έχοντας 16 λάθη και 21% στα τρίποντα(5/23).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 8-2, ωστόσο ένα μικρό σερί 6-0 από μέρος του Ολυμπιακού έφερε ξανά το ματς στα ίσα. Ο ΠΑΟΚ είχε το μομέντουμ, και σε συνδιασμό με την κακή άμυνα των Πειραιωτών, πήρε προβάδισμα 12 πόντων με σκορ 26-14. Το μόνο που κατάφεραν οι ερυθρόλευκοι ήταν να μειώσουν με τον Γουίλτζερ με 4 συνεχόμενους πόντους σε 29-18 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο επιθετικός ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε και ο Ολυμπιακός παρά το προβάδισμα που πήρε ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 32-24. Ωστόσο η κακή άμυνα συνεχίστηκε με αποτέλεσμα να προηγηθούν ξανά με 12 (38-26). Ο Μιλουντίνοφ μείωσε με 2/2 βολές σε 38-28, αλλά ο Γκος ήταν σε πολύ καλή μέρα και έκανε το 40-28. Ένα γκολ-φάουλ του Πρίντεζη εκάνε το 40-31 αναπτέρωσέ το ηθικό των ερυθρόλευκων όμως ο Γκος συνέχισε να σκοράρει με σουτ από μέση απόσταση κάνοντας το 42-31. Το ημίχρονο έκλεισε 44-33 έχοντας 1/10 τρίποντα.

Στην επανάληψη, ο Μάντζαρης μείωσε 2 φορές σε 9 (44-35 και 46-37) αλλά ο Κατσίβελης απάντησε και έκανε το 49-37. Ο Πρίντεζης ευστόχησε σε δύο συνεχόμενες βολές σε 49-39 όμως ο Χαραλαμπόπουλος απάντησε και έκανε το 51-49. Ο Γκος με σουτ τριών πόντων έκανε το 54-41 και στην συνέχεια με buzzer beater έκανε το 57-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει με τον Γουίλτζερ να βάζει 4 συνεχόμενους πόντους και να διαμορφώνει το 59-45. Ο Χαραλαμπόπουλος με εύκολο lay-up έκανε το 61-45 για να έρθει ο Σπανούλης και να βάλει το 2ο τρίποντο του Ολυμπιακού στο ματς. Ο Μάντζαρης με ένα γκολ-φάουλ μείωσε και άλλο την διαφορά σε 61-51 6 λεπτά πριν την λήξη. Ο Σπανούλης με δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο έκανα την διαφορά μονοψήφια 63-54. Ο Γκος όμως ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής και με ένα ακόμα μεγάλο σουτ έκανε το 70-56. Ο Παπανικολάου απάντησε και ο ΜακΛιν με 2/2 βολές έκανε το 70-61. Η διαφορά έπεσε στους 8 έπειτα από τρίποντο του Γούιλτζερ (76-68) και τελικά ο αγώνας τέλειωσε με 78-71.