Πρωταθλητής χειμώνα... και τώρα πιάστε τον!

Πρωταθλητής χειμώνα και επίσημα ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε του ΠΑΣ με 1-0 στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι δημιουργώντας ευκαιρίες κυρίως από στημένα (κόρνερ). Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη αλλά ο Γιαννικόγλου έδιωξε σε κόρνερ. Από εκεί και πέρα υπήρξε παιχνίδι έντασης με τους παίκτες του ΠΑΣ να παίζουν δυνατά σε κάθε φάση! Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έριξε την απόδοση τογ πίεσε κυρίως από την πλευρά του Μάριν αλλά το γκολ δεν ήρθε και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη και δίχως κάποια αλλαγή οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά και στο 50' έχασαν εξαιρετική φάση με τον Ανσαριφάρντ ύστερα από ασίστ του Οφόε, αλλά το σουτ του Ιρανού πέρασε μόλις άουτ. Ο Λεμονής θέλησε να δώσει ταχύτητα στα πλάγια και πέρασε τον Φελίπε Πάρντο στη θέση του Ταχτσίδη. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός αντέδρασε και στο 63' ο Μάρκο Μάριν με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Γιαννικόγλου και έγραψε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα η εξυγίανση μας έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο όταν σε σουτ του Ανσαριφάρντ η μπάλα βρήκε οριζόντιο δοκάρι και μέσα αλλά όλο το γήπεδο το είδε εκτός από τον επόπτη και τον διαιτητή! O Kαρίμ παρέδωσε τη θέση του στον Τζούρτζεβιτς που δημιούργησε ευκαιρίες, ενώ τεράστια φάση έχασε και ο Σισέ αλλά ο πορτιέρο των Ιωαννίνων είπε όχι. Ο Τάκης Λεμονής ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τον Ζιλέ να μπαίνει στη θέση του Σισέ που ένιωσε ενοχλήσεις και κάπως έτσι έληξε η αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό να τερματίζει πρώτος στο τέλος του πρώτου γύρου!